LVP. Style Icons - Chloë Sevigny

LVP. Style Icons - Chloë Sevigny

Po skoro tři dekády je globálními médii označována za módní superstar a ultimátní cool girl. Byla to ona, kdo formovala představu o tom, co znamená být ikonou, u tisíců mileniálek, jež vyrůstaly bez sociálních sítí a pro něž byly, vedle klasických módních magazínů, zdrojem inspirace třeba tabloidové zahraniční tituly. (Autorka tohoto textu je jednou z nich.) Americká herečka, modelka a designérka Chloë Sevigny letos oslaví padesátiny, svým jedinečným módním charismatem ale dnes okouzluje stejně jako před třiceti lety.

Narodila se ve Springfieldu ve státě Connecticut, odkud už ve svých teenage letech odjížděla do New Yorku. Coby sedmnáctiletou ji na Manhattanu objevila módní editorka magazínu Sassy Andrea Linnet. Ohromená jejím osobitým stylem ji nabídla focení editorialu pro časopis v roli modelky, Chloë zde také nastoupila na stáž. V raných devadesátých letech se brzy stala součástí undergroundové módní a hudební scény, jako modelka se objevovala v kampaních i prestižních časopisech. Jeden způsob vyjádření ji ale přece lákal o něco víc.

 

Jako herečka debutovala jednou z hlavních rolí v kontroverzním filmu Kids Larryho Clarka, který podle scénáře devatenáctiletého mladíka mapoval den v životě newyorských teenagerů. Od té doby se podílela na dalších snímcích i seriálech, které často rozbíjely společenská tabu a Chloë nabízely možnost vžít se do emocionálně náročných a komplexních postav. S citem pro módu se tak vyvíjel i její cit pro zajímavé, nemainstreamové role. Za tu ve filmu Boys Don’t Cry získala nominaci na Oscara. Nedávno zářila třeba v cenami ověnčené televizní minisérii The Act.

Proč je styl ženy, která si už v osmnácti na rodičích vyprosila první pár Tabi od Martina Margiely, od počátku neodmyslitelně spjatý s její osobností, již určuje možná víc, než filmové role? Jde o kombinaci jedinečného citu pro to, jak žádnou kreací nešlápnout vedle, i přístupu k oblékání. Jak sama řekla, je to jako s jídlem: jako málokdo jí celý život jedinou kuchyni, byla by škoda podobným způsobem uzavřít vlastní styl do jediné škatulky. Život je přece o ochutnávání!

Zatímco dnes nás (nebo naše podvědomí) estetika sociálních sítí často tlačí právě do ukotvení v jediném stylovém proudu, Chloë bude navždy inspirovat svými hravými kreacemi tu v minimalistickém, tu v eklektickém podání. Nezáleží, zda nosíte perfektně střižený tmavý oblek s bílou oversize košilí nebo třpytivé koktejly z poslední kolekce Miu Miu. Nezáleží totiž, CO nosíte, ale JAK, a co způsob, jakým daný oděv vynesete, říká právě o vás. Ona osobitost je to, co vás navždy odliší od davu, i kdybyste byla od hlavy k patě v mainstream trendech.

Až budete příště váhat, jestli ty síťované šaty, hadí kabelka anebo třeba stříbrné boots, co vás tolik chytily za srdce, zapadají do stylu, se kterým se identifikujete, vzpomeňte si právě na Chloë. Na to, že je v pořádku ochutnávat, na to, že nikdo jiný právě ten módní kousek nevynese přesně tak, jakoby jste jej vynesla vy.

Zpět na blog