LVP. Style Icons - Fran Lebowitz

LVP. Style Icons - Fran Lebowitz

Představujeme sérii o osobnostech, jejichž nejen styl, ale i životní příběhy jsou pro nás inspirací. V oblékání, cestě životem, přístupu k tomu dělat věci po svém. Nadčasové ikony, které nikdy nepodléhaly trendům, přesto je mnohdy mimoděk utvářejí.

Jak napsala novinářka Morwena Ferrier ve svém článku pro The Guardian, Fran Lebowitz není módní ikonou - je totiž ikonou stylu. Americká autorka známá pro jedinečný styl společenských komentářů k americkému životnímu stylu i úzká přátelství s významnými osobnostmi newyorské umělecké scény 70. a 80. let, ke kterým patřil Andy Warhol, Martin Scorsese nebo Jerome Robbins, se proslavila vydáním kultovních knih Metropolitan Life a Social Studies a byla námětem dvou Scorseseho projektů - Public Speaking i skvělé dokumentární série Netflixu Pretend It's a City (doporučujeme!).

Ze střední školy ji vyloučili, chvíli potom se z rodného městečka v New Jersey přestěhovala do New Yorku, kde přežívala díky psaní prací pro studenty, uklízení, taxikaření nebo tvorbě pornografických textů. Později se dostala k práci pro nezávislé magazíny, jako sloupařku ji pro Interview najal právě Andy Warhol. Ostatně, úspěšná prvotina Metropolitan Life byla souborem jejích novinářských publikací, sloupků, ve kterých popisovala newyorský život bez příkras a uměla pojmenovat problémy svým typickým suchým, sarkastickým tónem. Ze spisovatelky se v průběhu let stala uznávanou veřejnou osobností, legendární se staly její vtipné poznámky na politická, kulturní nebo umělecká témata.

Prestižní magazíny ji opakovaně řadí mezi nejlépe oblékané ženy světa. Její styl se za posledních padesát let nezměnil, je jejím poznávacím znamením i nekonečným zdrojem inspirace celých generací. “I hate money … but I love things … I love clothes,” říká v jedné z epizod ódy na New York, kterou se Scorsesem natočila, zatímco si hraje si s rukávem ostré bílé pánské košile od Hilditch & Key. V další se pouští do příběhu původu svých zlatých manžetových knoflíčků vyrobených Alexanderem Calderem – sochařem známým svými kinetickými drátěnými skulpturami – které mají hodnotu asi 50 000 liber. Později se diví, proč jí odmítli schválit hypotéku. Také vás napadá, že Carrie Bradshaw měla reálný předobraz?

Mnohokrát prozradila, že miluje boty od Manola Blahnika, ty jsou ale jen lehoučkým vybočením z neměnné uniformy, která zahrnuje perfektně střižené pánské obleky, smokingová saka, kabáty s širokými rameny (ty první prý byly od stejného krejčího, jež šil pro Marlene Dietrich), kovbojské boty na kubánském podpatku, mnoho džínů Levi’s 501, zmiňované košile od Hilditch & Key a samozřejmě želvovinové brýle.

Fran je pro nás zosobněním skutečné ikony, jejíž styl rozhodně nemusíte kopírovat - přináší ale obrovskou inspiraci třeba pro 9-5 šatník ve dnech, kdy nad tím, co si oblečeme, nechceme tolik přemýšlet.

Zpět na blog