LVP. mag - Y2K nostalgie. Proč je jí posedlá (nejen) Gen Z?

LVP. mag - Y2K nostalgie. Proč je jí posedlá (nejen) Gen Z?

Nostalgie vládla cyklům módních trendů vždy, každá generace si ale žádá něco jiného. Zatímco millenials dnes po svém interpretují minimalismus devadesátých let, Gen Z se stylově našla v počátcích 21. století - časech, které většině z nás přijdou ještě jako velmi nedávná historie. A nic nenasvědčuje tomu, že by se měl trend nastoupivší v post-covid letech hned tak odporoučet.

 

Původní estetika Y2K představuje období od konce devadesátých let po konec prvního desetiletí nového tisíciletí. Módní éra tak, jak je chápána fashion historiky i Tiktokery, zahrnuje vše od lesklých látek inspirovaných Matrixem, přes cargo kalhoty, bokovky, mesh sukně a denimové kreace, jaké si možná pamatujete na Britney a Justinovi, po ultra crop střihy, jaké Tina Knowles navrhovala pro Destiny’s Child.

 

Proč se právě trendy nedávných let těší poslední roky takové oblibě? Je to vlastně prosté. Všichni hledáme v oslavě minulosti jakýsi zdroj úniku, pohodlí, bezpečí. Je lákavé vzpomínat na časy, kdy se svět zdál bezstarostnějším místem, časy, kdy jsme na něj nahlíželi ještě téměř z dětské perspektivy. Proto právě miléniálové, kteří dospívali po 11. září a během ekonomické krize, inklinují k čistému minimalismu devadesátých let, jež nabízí pocit něčeho důvěrně známého. Jenže Generace Z hledá útěchu ve svých raně pubertálních letech, éře, která se proti předchozí minimalistické dekádě přímo vymezovala.

 

Ano, v těch z nás, kdo byli na počátku milénia na prahu dospělosti a trendy doby si vyzkoušeli na vlastní kůži, může Y2K ještě evokovat pocity trapnosti. Jenže ona bezstarostnost, která z módy doby sálá, je velmi nakažlivá. A nakazila i autorku tohoto článku, která se považuje za typickou miléniálku, stejně jako statisíce jejích vrstevníků.

 

 

Dnešní třicátníci jsou tak dnes ochotni utratit horentní sumy za archivní kousky z ér Johna Galliana v čele Dioru, Toma Forda u Gucci nebo za excentrické kousky značek jako Roberto Cavalli, Versace nebo Jean Paul Gaultier. Přesně ty módní poklady, které nám ještě pár let zpátky přišly neprodejné a odsouzené k zapomnění.

 

Co je na Y2K módě skvělé? Neřídí se žádnými pravidly, je o svobodě, zábavě a lehkosti. Její maximalistické prvky můžete snadno zakomponovat i do minimalisticky laděných outfitů a užít si oné nostalgie, aniž byste museli být oblečeni jako hvězdy MTV nebo postavy Sexu ve městě od hlavy k patě. (I když my takovým outfitům rozhodně fandíme.) Ona i skvělá midi sukně s výrazným potiskem, kabelka s logy nebo extra špičaté mules oživí jednoduchý šatník a vykouzlí rozpustilou letní náladu.

V Lula Vintage Prague. vás denně čeká selekce dostupných Y2K kousků i archivních pokladů nejžádanějších brandů přelomu milénia.

 

 

 

 

Zpět na blog